Ako čo najrýchlejšie vyliečiť bolesť hrdla

Svrbenie podnebia, začervenanie a problémy pri prehĺtaní sú sprievodnými javmi bolestivého, zapáleného hrdla. Ak aj bolesť hrdla nie je sprevádzaná zvýšenou teplotou, stále ide o nepríjemný jav oberajúci vás o energiu, zdravý nočný spánok, ba dokonca o schopnosť pracovať a vykonávať bežné, každodenné činnosti. Našťastie sa boľavé hrdlo dá veľmi často liečiť aj doma pomocou voľnopredajne dostupných prípravkov v lekárni, či prírodných produktov. Samozrejme, v prípade, že bolesť niekoľko dní neustupuje alebo sa dokonca zhoršuje, je potrebné kontaktovať lekára.

Medzi prípravky poskytujúce úľavu od bolesti hrdla v domácom prostredí formou prvej pomoci patrí:

Slaná voda. Kloktanie teplou slanou vodou môže pomôcť na krátky čas upokojiť boľavé hrdlo a zmierniť zápal. Je tiež známe, že slaná voda pôsobí mierne antisepticky. V pohári teplej vody rozmiešajte pol lyžičky slanej (morskej) soli. Kloktajte počas dňa každé tri hodiny.

Med so zázvorom a citrónom. Zatiaľ čo med má antiseptické účinky, citrón vám dodá potrebný vitamín C a zázvor stiahne zápal. Ošúpte kúsok zázvorového koreňa a nakrájajte ho nadrobno alebo nastrúhajte. Rovnako tiež nakrájajte jeden chemicky neošetrený citrón umytý v horúcej vode, aj so šupkou. Citrón aj zázvor navrstvite do uzatvárateľného pohára, zalejte medom a nechajte aspoň pol dňa postáť, aby sa jednotlivé zložky prepojili. Potom niekoľkokrát za deň z takto pripravenej zmesi odoberte za jednu čajovú lyžičku a zalejte horúcou, prevarenou vodou. Pite horúce po dúškoch.

obr_02)

Cesnak. Cesnak má tiež prirodzené antibakteriálne účinky. Obsahuje alicín, organickú zlúčeninu síry, ktorá je známa svojou schopnosťou bojovať proti infekciám. Štúdie ukázali, že pravidelné užívanie cesnaku či už v jeho prirodzenej forme alebo v podobe výživového doplnku, môže pomôcť predchádzať vírusovým ochoreniam.

Zvlhčovač vzduchu. Suchý vzduch vznikajúci vo vykurovaných priestoroch vysušuje aj naše sliznice. Azda najviac to pociťujeme v noci, keď spíme. Práve preto by sme mali vzduch doma priebežne zvlhčovať. Ako podporný prostriedok nám môže slúžiť aj difuzér určený na rozptyľovanie éterických olejov. V čase chrípky, prechladnutia, nádchy a boľavého hrdla doňho nakvapkajte borovicu, smrek, jedľu, tymián, eukalyptus alebo mätu.

Ústny sprej a pastilky. V domácej lekárničke by sme mali mať vždy po ruke sprej na boľavé hrdlo s lidokainom a rovnako tiež pastilky. Môžeme používať obidva produkty, avšak nie naraz, ale ich približne po dvoch hodinách striedať. Tak sa ich účinok ešte viac znásobí.

Kalciový sirup. Jeho užívanie sa odporúča priebežne na zvýšené pokrytie vápnika, akútne sa však zvykne kalciový sirup odporúčať lekárom v prípade boľavého hrdla, suchého, dráždivého kašľa a zachrípnutia.

Horúci nápoj v prášku. Tiež je dobré ho držať v domácej lekárničke a nasadiť už pri prvých príznakoch prechladnutia a keď máme pocit, že nás niečo obchádza. Obsahuje vitamín C, paracetamol a rôzne bylinné výťažky posilňujúce obranyschopnosť organizmu a zmierňujúce príznaky chrípky a prechladnutia.

obr_03 (9)

Nezabudnite však, že prvoradá je v prevencia. Preto užívajte priebežne doplnky výživy posilňujúce imunitu, zdravo sa stravujte, dbajte na každodenný pohyb na čerstvom vzduchu, naučte sa spracúvať stres a často si umývajte ruky.

Čo na boľavé hrdlo najviac zaberá vám?

 

Pripravila: Lucia Gáborová

Obrázky zdroj: Pexels, Pixabay