Aký je rozdiel medzi kliešťovou encefalitídou a lymskou boreliózou?

Lekári sú čoraz viac znepokojení výskytom ochorení prenášaných kliešťami, pretože sa v posledných rokoch objavujú stále častejšie. Pre mnohých z nás sa ochorenia ako kliešťová encefalitída a lymská borelióza môžu javiť ako jedno a to isté, avšak nie je to pravda. Aký je medzi nimi rozdiel?

couple-trekking-together_53876-9

Prenos infikovaným kliešťom

Lymská borelióza je bakteriálne ochorenie, zatiaľ čo kliešťovú encefalitídu spôsobuje vírus. Obidve ochorenia prenášajú predovšetkým kliešte okrem prípadov, kedy má jednu z chorôb matka a prenesie ju na svoje novonarodené dieťa. Okrem toho sa kliešťová encefalitída môže šíriť konzumáciou surového mlieka od infikovaných kráv, kôz alebo oviec.

Lymská borelióza

Baktériu zodpovednú za lymskú boreliózu šíri hmyz, nás najmä kliešť. Keďže kliešte prenášajú aj iné infekcie a parazity, môžu človeku jedným vpichom odovzdať celý balík nepríjemných zdravotných komplikácií. Na to, aby sa baktéria uvoľnila do krvného obehu musí byť však kliešť napojený na človeka 36-48 hodín. Ak teda kliešťa stihneme vybrať skôr, máme veľkú šancu, že nás nestihne infikovať.

Atix

574_826-atix-suprava-na-odstranovanie-kliestov-1-set

Nie u každého infikovaného jedinca sa ochorenie naozaj aj naplno rozvinie, iba u 70-80% prípadov v závislosti od imunitného systému a ďalších faktorov. V prípade, že sa tak stane, ochorenie postihuje celú nervovú sústavu ale aj srdce, svaly a kosti. Medzi symptómy radíme bolesti hlavy, tuhnutie šije, srdcové palpitácie, kožný výsev, bolesti svalov a kĺbov, brnenie v rukách a chodidlách. Spoľahlivým príznakom je tiež červený, ohraničený fľak s bielym stredom objavujúci sa 4-5 dní po prisatí kliešťa. Dobrou správou je, že lymská borelióza sa dá veľmi dobre liečiť a v prípade, že sa zachytí v ranom štádiu, sa pacient plne zotaví.

Kliešťová encefalitída

Vírus kliešťovej encefalitídy šíria iné druhy kliešťov. Má tri podtypy pričom u nás, na Slovensku, ale aj v celej strednej a severnej Európe, sa vyskytuje stredoeurópsky typ kliešťovej encefalitídy. Nie všetky kliešte sú infikované, avšak človeka dokážu infikovať vo všetkých vývinových štádiách, teda ako larva, nymfa aj dospelý jedinec. Vyskytujú sa vo vysokej tráve alebo v kríkoch, pri vodných tokoch a na rozhraní lesa a lúk ale aj v mestskom prostredí za predpokladu, že ide o oblasť s dostatočne vlhkým vzduchom a výskytom hostiteľa, ktorým môžu byť buď zvieratá alebo človek. Najlepšou prevenciou infekcií prenášaných kliešťami je preto kombinácia očkovania proti kliešťovej encefalitíde, dôslednej ochrany pred zaklieštením parazita, ako aj čo najrýchlejšie a bezpečné odstránenie kliešťa z tela. (zdroj ÚVZSR).

Pacienti s kliešťovou encefalitídou sú zvyčajne počas inkubačnej doby (približne 7-14 dní po infekcii) asymptomatickí. Dve tretiny pacientov infikovaných európskym typom prekoná len prvú fázu. Môžu mať nešpecifické príznaky akými sú bolesti svalov, hlavy, horúčka , nevoľnosť, vracanie a malátnosť. V 20-30% prípadoch začína nové klinické ochorenie po ôsmich dňoch remisie. To postihuje centrálny nervový systém a prináša nástup meningitídy, encefalitídy alebo meningoencefalitídy. V tomto prípade je pacient hospitalizovaný. Medzi prejavy patrí horúčka, bolesti hlavy, tuhnutie šije, malátnosť, zmätenosť, senzorické poruchy, paralýza. 

Chráňte pred kliešťami seba, svoje deti aj domácich miláčikov

Medzi dôslednú ochranu pred zaklieštením radíme všetky druhy repelentov ideálne v ich kombinácii. Pred pobytom v prírode, alebo čo i len prechádzkou v parku, na lúkach alebo v lese sa nastriekajte repelentom v spreji a to od nôh, pretože tými budete priamo kráčať v tráve. Ak vám to počasie umožňuje, oblečte si dlhé nohavice a na ruku si založte náramok napustený preparátom proti kliešťom. Vašim štvornohým miláčikom môžete zakúpiť špeciálny obojok proti kliešťom. Je možné im tiež aplikovať na kožu prípravok z pipety, ktorý má dlhodobejší účinok. 

Prajeme vám krásne leto plné dobrodružstiev bez zbytočných nepríjemností!