Malígny melanóm je najsmrteľnejšia forma rakoviny kože. Výskyt melanómu rýchlo stúpa, najmä u ľudí mladšej generácie. V skutočnosti sa počet prípadov melanómu za posledných 30 rokov strojnásobil. Melanóm sa rozvíja v kožných bunkách nazývaných melanocyty. Tie produkujú melanín, látku, ktorá dodáva vašej pokožke sfarbenie. Keď je melanóm diagnostikovaný v počiatočných štádiách, je veľká šanca na uzdravenie. Keď sa však nezachytí včas, veľmi rýchlo metastázuje do iných častí tela. Dobrou správou je, že zabrániť tomuto typu rakoviny môžeme my samy a to tak, že budeme venovať dôkladnú pozornosť ochrane pred slnkom.
Aké sú symptómy melanómu?
Medzi najčastejšie prejavy zhubného melanómu patria:
- Zmeny na materských znamienkach;
- stmavnuté alebo náhle čierne materské znamienko, ktoré predtým vyzeralo normálne;
- mokvajúce, krvácajúce alebo svrbiace znamienko;
- nepravidelný tvar;
- neohraničený útvar;
- viacfarebné alebo nerovnomerné sfarbenie;
- nový, nezvyčajný útvar na koži (niektoré melanómy nemajú pigment a sú ružové alebo biele, avšak treba si všímať aj tie).
Melanóm sa môže vyskytovať ako u mužov, tak aj u žien kdekoľvek na tele, najmä však v oblastiach, ktoré sú najviac vystavené slnečnému žiareniu: hrudník a chrbát u mužov, nohy u žien, tvár a krk u kohokoľvek.
Ktoré sú rizikové faktory?
Najčastejšou príčinou vzniku melanómu je nadmerné vystavovanie slnečnému žiareniu. To obsahuje ako UVA, tak aj UVB lúče, pričom obidva druhy UV žiarenia sú pre človeka škodlivé a je potrebné sa pred nimi chrániť. Existuje ešte aj UVC žiarenie, prenikaniu tohto typu UV žiarenia však bráni ozónová vrstva.
Melanóm vzniká v prípade poškodenia buniek produkujúcich pigment (melanocyty), ktoré dodávajú pokožke farbu. Keď sa DNA v týchto bunkách poškodí, môžu začať nekontrolovane rásť. Odborníci sa domnievajú, že 90 % všetkých melanómov je spôsobených ultrafialovým žiarením zo slnka alebo solárií. Niektoré melanómy sa tvoria na miestach, ktoré nie sú vystavené slnečnému žiareniu, čo naznačuje, že v niektorých prípadoch môžu k melanómu prispieť aj iné faktory. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí genetická predispozícia, vek a svetlá pokožka (ale aj u tmavých fototypov, teda u ľudí s tmavou pokožkou, sa vyskytuje melanóm).
Prevencia
Aj keď nemôžete úplne eliminovať riziko, poznáme niekoľko spôsobov, ako zabrániť vzniku melanómu a iných druhov rakoviny kože:
- Vyhnite sa vystavovaniu pokožky poludňajšiemu slnku. Medzi 11-15h sa zdržiavajte vnútri.
- Pamätajte, že slnko stále ovplyvňuje vašu pokožku počas zamračených dní a to aj v zime.
- Používajte širokospektrálny opaľovací (UVA + UVB) krém s SPF aspoň 30.
- Aplikujte opaľovací krém každé 2 hodiny alebo častejšie, ak sa veľa potíte alebo idete do vody. Vložte si ho do plážovej tašky spolu s plavkami.
- Na tvár si krém s SPF nanášajte denne, bez ohľadu na sezónu.
- Zahaľte sa. Keď trávite čas vonku, majte zakryté ruky a nohy. Na ochranu hlavy, uší a tváre noste klobúk so širokým okrajom.
- Pery si chráňte tyčinkou tiež s SPF.
- Noste slnečné okuliare, ktoré tiež chránia pred UVA aj UVB lúčmi.
- Nenavštevujte soláriá ani nepoužívajte solárne lampy.
- Deti do 2 rokov nevystavujte slnku vôbec!