Herpes: príznaky, liečba a prevencia

Oslabená imunita, prekonanie covidu či iných ochorení vírusového pôvodu, nedostatok slnečného žiarenia, dlhá zima, stres. To všetko môžu byť spúšťače herpesu, ktorý sa v podobných časoch zvykne aktivovať na perách. Herpes, alebo inými slovami opar, je infekčné ochorenie spôsobené herpetickým vírusom Jeho tvorbu sprevádzajú nepríjemné a bolestivé pľuzgieriky, ktoré po čase začnú praskať, zvyčajne však herpes nevedie k vážnejším zdravotným problémom, pokiaľ k nemu pristupujeme správne.

Opary - tiež nazývané horúčka alebo herpes - sú bežnou vírusovou infekciou. Môže ich aktivovať oslabená imunita, hormonálna nerovnováha, priame slnečné žiarenie či stres. Sú to drobné pľuzgieriky naplnené tekutinou na spodnej či hornej pere a v okolitom tkanive. Po prasknutí pľuzgierov sa vytvorí chrasta, ktorá môže trvať aj niekoľko dní. Opary sa zvyčajne zahoja do dvoch až troch týždňov bez toho, aby zanechali po sebe akúkoľvek stopu.

portrait-white-woman-doing-her-daily-skincare-routine_53876-24758 (1)

Oparom sa môžete infikovať od inej osoby prostredníctvom slín. Zvyčajne má niekoľko štádií vývinu:

Svrbivý červený fľak. Mnoho ľudí pociťuje na začiatku len brnenie, pálenie či mravčenie okolo pier sprevádzané výskytom červeného fľaku.

Až neskôr na tomto mieste vznikne malý, svrbivý pľuzgierik alebo zhluk pľuzgierikov. Herpes sa zvyčajne vyskytuje na okraji pier, výnimočne pri nose, na brade alebo, a čo je pomerne nebezpečné, na očnom viečku. Práve v tomto prípade je potrebné okamžite kontaktovať lekára, ktorý vám ihneď predpíše liek Herpesin.

Ďalším štádiom je premenenie pľuzgiera na chrastičku, ktorá približne po týždni odpadne a miesto sa začne hojiť. Tvorbu chrastičky môže sprevádzať krvácanie, na ktoré si treba dávať pozor, pretože hojaci proces oparu ešte viac predlžuje.

Symptómy

Príznaky a symptómy sa líšia v závislosti od toho, či ide o vaše prvé prepuknutie oparu alebo recidívu. Prvýkrát, keď máte opar, príznaky môžu byť viditeľné až 20 dní po prvom kontakte s vírusom. Prvý opar môže byť pomerne bolestivý a môže pretrvávať dva až tri týždne, kým sa úplne zahojí. Recidívy sa zvyčajne objavujú vždy na rovnakom mieste a bývajú menej závažné ako prvé prepuknutie.

Prvé prepuknutie môže zahŕňať prejavy akými sú:

  •         Horúčka alebo zimnica;
  •         bolesti svalov;
  •       bolesť hrdla;
  •         bolesť hlavy;
  •         zdurené lymfatické uzliny.

U malých detí sa herpetický vírus môže prejavovať aftami v ústnej dutine.

Liečba a prevencia

V prípade, že máte oslabený imunitný systém, herpes sa vám nezahojí ani o 2 týždne, herpes sa vám opakuje často prípadne sa vám zvykne sformovať v očnom okolí, okamžite kontaktujte svojho lekára. Pri miernom priebehu stačí, ak si budete herpes 5x denne natierať krémom alebo olejom, nasadíte zvýšené dávky vitamínu C, vitamínu D a B (MilgammaN) a zinku. Ústnu dutinu si niekoľkokrát denne vyplachujte antiseptickým roztokom. Dbajte tiež na zvýšenú hygienu rúk a vyčleňte si v domácnosti svoj vlastný uterák. Budujte si imunitu po celý rok a nezabúdajte na každodennú zdravú stravu bohatú na vitamíny.

Obrázky zdroj: Freepik