Nedajte migréne šancu

Presná príčina migrény nie je dopodrobna známa, no predpokladá sa, že je výsledkom abnormálnej mozgovej aktivity dočasne ovplyvňujúcej nervové signály, chemické procesy a krvné cievy v mozgu. Je viacero dohadov, čo môže tieto zmeny v mozgovej aktivite spôsobovať, veľkú úlohu na ich spúšťaní má však rozhodne genetika. Každý z nás má iné spúšťače. Ak sa ich naučíme identifikovať, budeme vedieť záchvat migrény predpokladať a možno aj včas zastaviť.

young-brunette-shows-unhealthy-look-morning-after-sleep-her-wide-bed_231208-3186

Spúšťače migrény

Medzi najvýznamnejšie emocionálne spúšťače migrény patrí stres, napätie, depresia, úzkosť, šok, hormonálna nerovnováha, excitácia. Množstvo žien uvádza najsilnejšie migrény a bolesti hlavy počas alebo tesne pred menštruáciou a tiež v období menopauzy.

Medzi najčastejšie fyzické spúšťače migrény patrí únava, práca na zmeny, nedostatok spánku, stuhnutie trapézových svalov, zlé držanie chrbtice, pásmová choroba (jet leg), nízka hladina cukru v krvi, hlad, nedostatočný pitný režim, konzumácia alkoholu a kofeínu, slnko a horúce počasie.

Ako zastaviť migrénu a bolesť hlavy

Najčastejšou chybou je čakať, až bolesť hlavy odznie sama. Vždy je lepšie zastaviť bolesť hneď na začiatku, aby sa ešte viac neprehĺbila. Účinným prostriedkom proti bolesti hlavy sú kapsule alebo šumivé tablety s tlmiacim účinkom, ktoré je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody.

1000_F_247143107_8JbV910ZUZhN95geT8hz9dxFrHwgH7aF

Ďalšie tipy, ako predchádzať bolestiam hlavy

Studený obklad. V prípade začínajúcej migrény si čím skôr priložte na čelo studený obklad. Poslúžia vám kocky ľadu zabalené do čistej utierky alebo vrecúško mrazenej zeleniny. Podržte obklad na čele 15 minút, následne si doprajte 15  minútovú pauzu a celý proces opakujte až kým nepocítite úľavu.

Bandáž. Uviažte si cez čelo a spánky napevno šatku alebo bandáž. V prípade, že cítite ako bolesť postupuje z trapézových svalov, si na ne priložte teplý obklad. Poslúži vám nahriaty uterák alebo termo vankúšik.

Tlmené svetlo. Priame alebo blikajúce svetlo, dokonca aj z obrazovky vášho počítača alebo televízie, môže spôsobiť migrénu. Ak trpíte svetloplachosťou, sťahujte si doma v prípade ostrého slnka žalúzie a vonku noste slnečné okuliare. Do monitora svojho počítača a displeja mobilu si nainštalujte filter modrého svetla.

Pite dostatok vody a jedzte zdravo. Medzi potraviny spúšťajúce migrénu patrí červené víno, kofeín, čokoláda a syry. Ak viete, že by vám mohli spustiť migrenózny stav, konzumujte ich v obmedzenom množstve. Dbajte na dostatočné množstvo ovocia a zeleniny a nezanedbávajte pitný režim. 

Zdroj obrázkov: Freepik