Prečo by sme mali užívať lipozomálny vitamín C?
Vitamín C je jedným z najosvedčenejších prostriedkov na podporu a posilnenie imunity. Každý z nás po ňom siaha s príchodom jesene, zimy a chrípkového obdobia plného vírusov a baktérii lietajúcich všade okolo nás. Keďže si dostatočnú zásobu vitamínu C nevieme vytvárať sami, musíme ju suplementovať prostredníctvom stravy a výživových doplnkov. Nie všetky formy vitamínu C a všetky produkty zakúpené v lekárni sú rovnako kvalitné. Možno vás bude zaujímať lipozomálna forma vitamínu C, ktorá sa tento rok u nás teší mimoriadne veľkej obľube.
Prečo by sme mali užívať vitamín C?
Vitamín C, tiež známy ako kyselina askorbová, je vo vode rozpustný vitamín nachádzajúci sa v niektorých potravinách. V tele pôsobí ako antioxidant, pomáha chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Voľné radikály sú látky, ktoré vznikajú, keď naše telo premieňa jedlo ktoré jeme na energiu, tiež keď cvičíme, dýchame a podobne. Ľudia sú tiež vystavení voľným radikálom v prostredí z cigaretového dymu, znečisteného ovzdušia a UV žiarenia zo slnka. Vitamín C tiež:
- prispieva k normálnej funkcii imunitného systému;
- prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania;
- prispieva k správnej činnosti nervovej sústavy;
- prispieva k normálnej tvorbe kolagénu pre funkciu kostí, chrupaviek, krvných ciev, kože, ďasien a zubov;
- pomáha pri hojení rán;
- napomáha vstrebávať železo.
Koľko vitamínu C by sme mali denne prijať?
Vitamín C prijímame priebežne v strave, no jeho denný príjem je u mnohých ľudí, ktorí nemajú správne nastavený jedálniček, oveľa nižší ako by mal skutočne byť. Naša denná potreba vitamínu C je vyššia najmä v období stresu a choroby, keď jeho hladiny môžu náhle klesnúť. Množstvo dávky vitamínu C, ktorú by ste mali denne prijať, závisí najmä od veku, no tiež od niektorých ďalších ukazovateľov.
0- 6 mesiacov: 40 mg
7-12 mesiacov: 50 mg
1-3 roky: 15 mg
4-8 rokov: 25 mg
9-13 rokov: 45 mg
14–18 rokov (chlapci): 75 mg
14–18 rokov (dievčatá): 65 mg
dospelí muži: 90 mg
dospelé ženy: 75 mg
tehotné ženy: 85 mg
dojčiace ženy: 120 mg
Potraviny bohaté na vitamín C
Vitamín C nájdeme v najväčšom zastúpení v týchto potravinách:
- citrusové ovocie (najmä pomaranče a grapefruity);
- iné ovocie: (kivi, jahody, čierne ríbezle);
- zelenina (špenát, listový šalát, brokolica, sladké zemiaky, paradajky, zelená paprika).
V čom je lipozomálny vitamín C iný?
V posledných rokoch sa zistilo, že lipozomálny vitamín C dodáva do organizmu vyššiu dávku vitamínu C ako tradičné kapsule s vitamínom C. To sa dosiahne zabalením vitamínu C do lipozómov. Lipozómy si môžeme predstaviť ako malé bublinky napodobňujúce bunkové membrány v tele. Sú navrhnuté tak, aby chránili vitamín C pri jeho prechode organizmom. Lipozómy majú tiež schopnosť prenikať bunkami, čím napomáhajú a urýchľujú absorpciu. To znamená, že vitamín C je dodávaný priamo do buniek vášho tela, bez toho, aby bolo nutné ho v organizme rozložiť a minula sa tak energia na jeho vstrebanie čím sa maximalizuje účinok..
Väčšina produktov lipozomálneho vitamínu C na trh prichádza v tekutej forme. Niektoré produkty obsahujú ďalšie živiny ako je napríklad vitamín D, alebo sú obohatené o prírodné arómy, ako sú napríklad citrusové oleje. Typická porcia je 1 čajová lyžička denne a tá obsahuje 500 až 1 000 mg vitamínu C.
Vyskúšali ste už lipozomálny vitamín C?
Zdroj obrázkov: Pixabay