Prečo by sme mali užívať lipozomálny vitamín C?

Vitamín C je jedným z najosvedčenejších prostriedkov na podporu a posilnenie imunity. Každý z nás po ňom siaha s príchodom jesene, zimy a chrípkového obdobia plného vírusov a baktérii lietajúcich všade okolo nás. Keďže si dostatočnú zásobu vitamínu C nevieme vytvárať sami, musíme ju suplementovať prostredníctvom stravy a výživových doplnkov. Nie všetky formy vitamínu C a všetky produkty zakúpené v lekárni sú rovnako kvalitné. Možno vás bude zaujímať lipozomálna forma vitamínu C, ktorá sa tento rok u nás teší mimoriadne veľkej obľube.

obr_z_vasej_stranky

Prečo by sme mali užívať vitamín C?

Vitamín C, tiež známy ako kyselina askorbová, je vo vode rozpustný vitamín nachádzajúci sa v niektorých potravinách. V tele pôsobí ako antioxidant, pomáha chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Voľné radikály sú látky, ktoré vznikajú, keď naše telo premieňa jedlo ktoré jeme na energiu, tiež keď cvičíme, dýchame a podobne. Ľudia sú tiež vystavení voľným radikálom v prostredí z cigaretového dymu, znečisteného ovzdušia a UV žiarenia zo slnka. Vitamín C tiež: 

  •         prispieva k normálnej funkcii imunitného systému;
  •         prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania;
  •         prispieva k správnej činnosti nervovej sústavy;
  •         prispieva k normálnej tvorbe kolagénu pre funkciu kostí, chrupaviek, krvných ciev, kože, ďasien a zubov;
  •         pomáha pri hojení rán;
  •         napomáha vstrebávať železo.

Koľko vitamínu C by sme mali denne prijať?

Vitamín C prijímame priebežne v strave, no jeho denný príjem je u mnohých ľudí, ktorí nemajú správne nastavený jedálniček, oveľa nižší ako by mal skutočne byť. Naša denná potreba vitamínu C je vyššia najmä v období stresu a choroby, keď jeho hladiny môžu náhle klesnúť. Množstvo dávky vitamínu C, ktorú by ste mali denne prijať, závisí najmä od veku, no tiež od niektorých ďalších ukazovateľov. 

0- 6 mesiacov: 40 mg                            

7-12 mesiacov: 50 mg

1-3 roky: 15 mg

4-8 rokov: 25 mg

9-13 rokov: 45 mg

14–18 rokov (chlapci): 75 mg

14–18 rokov (dievčatá): 65 mg

dospelí muži: 90 mg

dospelé ženy: 75 mg

tehotné ženy: 85 mg

dojčiace ženy: 120 mg

Potraviny bohaté na vitamín C

Vitamín C nájdeme v najväčšom zastúpení v týchto potravinách:

  •         citrusové ovocie (najmä pomaranče a grapefruity);
  •         iné ovocie: (kivi, jahody, čierne ríbezle);
  •         zelenina (špenát, listový šalát, brokolica, sladké zemiaky, paradajky, zelená paprika).

obr_03_1

V čom je lipozomálny vitamín C iný?

V posledných rokoch sa zistilo, že lipozomálny vitamín C dodáva do organizmu vyššiu dávku vitamínu C ako tradičné kapsule s vitamínom C. To sa dosiahne zabalením vitamínu C do lipozómov. Lipozómy si môžeme predstaviť ako malé bublinky napodobňujúce bunkové membrány v tele. Sú navrhnuté tak, aby chránili vitamín C pri jeho prechode organizmom. Lipozómy majú tiež schopnosť prenikať bunkami, čím napomáhajú a urýchľujú absorpciu. To znamená, že vitamín C je dodávaný priamo do buniek vášho tela, bez toho, aby bolo nutné ho v organizme rozložiť a minula sa tak energia na jeho vstrebanie čím sa maximalizuje účinok..

Väčšina produktov lipozomálneho vitamínu C na trh prichádza v tekutej forme. Niektoré produkty obsahujú ďalšie živiny ako je napríklad vitamín D, alebo sú obohatené o prírodné arómy, ako sú napríklad citrusové oleje. Typická porcia je 1 čajová lyžička denne a tá obsahuje 500 až 1 000 mg vitamínu C.

Vyskúšali ste už lipozomálny vitamín C?

obr_04_1

Zdroj obrázkov: Pixabay

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie