Milí zákazníci, objednávky, ktoré sme prijali postupne vybavíme a aj vrátime peniaze, ktoré nebude možné expedovať. Od 13.1.2023 objednávky prijímať nebudeme až do odvolanie za dôvodu náhleho ochorenia.

Starostlivosť o pleť v zime je dôležitá

Naša pleť dostáva v zime zabrať. Opiera sa do nás studený vietor a mráz, tvár nám bičuje sneh či ľadový dážď. To všetko sa podpíše na našej pokožke v podobe pálenia, začervenania, suchých šupiniek a podráždených fľakov. Podľa určitých znakov môžeme dokonca zistiť, či náhodou netrpíme alergiou na chlad. So správnym prístupom k starostlivosti o pokožku však môžete akýmkoľvek problémom so suchou kožou hravo predísť.

 Obr_03 (1)

5 tipov, ako sa starať o pleť v zime

  1.     Dbajte na pitný režim. Keď je vonku chladno, veľmi často zabúdame na pitný režim. V prechode zo zimy tepla však naša pleť najviac trpí dehydratáciou, teda stratou vody. Je preto dôležité hydratovať organizmus aj teraz, v zime. Radšej priebežne pite vodu po dúškoch v priebehu celého dňa, než sa snažiť dobehnúť celodenný pitný režim nárazovo až večer, keď si spomeniete, že ste za celý deň vypili len jeden pohár vody. Môžete mať na pracovnom stole fľašu s vodou, aby ste ju mali stále na očiach. Čistú, stolovú alebo minerálnu vodu môžete prestriedať s nesladeným bylinkovým či ovocným čajom. Pozor na nadmerný príjem kofeínu, pretože ten, naopak, odvodňuje. Za každou kávou si dajte pohár vody.
  2.     Čistite si pleť šetrne. Dajte si hlavne pozor na čistiace emulzie a gély, ktoré pleť nadmerne zbavia prirodzeného kožnému mazu. Tá sa bude tomuto kroku brániť a začne produkovať neprirodzene veľa séba (kožného mazu), čo zrejme nechcete. Vyberajte si šetrný odličovací aj čistiaci prípravok a tvár si čistite v dvoch krokoch. V prvom kroku použite mastnejší, pokojne aj olejový produkt, aby ste tvár zbavili všetkých nečistôt, prachu a odstránili tiež ráno nanesený SPF a mejkap. V druhom kroku, ktorým môže byť napríklad čistiace mlieko alebo jemný gél, pleť už len dočistite.
  3.     Nezabúdajte na exfoliáciu. S odstraňovaním odumretých buniek to v zime síce netreba preháňať, to však neznamená, že exfoliáciu úplne zavrhnete. Neodporúčame používať scruby a hrubozrnné peelingy, pretože by vám mohli vďaka abrazívnym čiastočkam (cukor, kávová usadenina, morská soľ atď) vytvoriť na pleti drobné ranky. Raz týždenne namiesto nich použite sérum s ovocnými kyselinami alebo exfoliačný toner. Vaša pleť bude vďaka týmto produktom hladká a rozžiarená. Po exfoliačnom produkte naneste na pleť hydratačnú starostlivosť.
  4.     Používajte mastnejšie krémy. Ľahké, hydratačné emulzie a krémy nechajte na leto. Do zimy si vyberte radšej hutnejší, výživnejší krém a to ako na pleť, tak aj na pokožku celého tela. Telo si krémujte vždy bezprostredne po sprchovaní (teplou, nie horúcou vodou), ešte kým je pokožka mierne vlhká, a pleť dvakrát denne, ráno aj večer. V prípade, že sa vám po príchode zo zimy do tepla do niekoľkých minút vyhodí na tvári či na tele svrbivá vyrážka, môže ísť o alergiu na chlad. Vtedy siahnite po mastnom cold kréme (je vhodný aj pre bábätká a deti), alebo sa o svojom probléme poraďte s lekárom. Je možné, že vás odošle na špeciálne testy, ktoré zistia prítomnosť alergie na chlad.
  5.     Nezabúdajte na ruky a pery. Možno ste sa už stretli s nepríjemným problémom praskania pokožky na prstoch rúk. Najčastejšie sa vyskytuje okolo nechtov, ale aj inde na rukách a to vždy v zime. Aj toto môže byť jedným z prejavov alergie na chlad a preto si ruky vždy po umývaní a dezinfikovaní nakrémujte a nevychádzajte von bez rukavíc. Pery si taktiež v zime vytrpia svoje. Sú nonstop vystavené chladu a vetru a preto ich vždy pred odchodom z domu, ale aj niekoľkokrát za deň, ošetrite balzamom na pery.

Obr_01 (1)_1

TIP naviac: Nezabudnite, že ochranný faktor nie je určený len na leto. Naneste si na tvár krém s SPF vždy, keď odchádzate z domu a viete, že sa budete pohybovať aj po vonku. Na bežné dni vám bude stačiť SPF 20 alebo 30, no na zimné športy na snehu siahnite vždy po kréme s SPF 50.

Čo sa na suchú pleť najviac osvedčilo vám?

Obrázky zdroj: Pexels

Pripravila: Lucia Gáborová