Tajomstvo dlhovekosti

 

Aktuálne celosvetovo, Slovensko nevynímajúc, neustále narastá počet ľudí trpiacich civilizačnými ochoreniami. Stúpa tiež množstvo liekov vydaných na predpis, rastie počet ľudí s nadváhou a postupne sa znižuje vek nástupu civilizačných ochorení. Konzumujeme priveľa kaloricky bohatých jedál, nevyhýbame sa cukru, bielej múke ani mastným jedlám a nezdravým tukom. Popri tom všetkom sa málo hýbeme. Priemerný vek dožitia u mužov je v súčasnosti 72 a u žien 79 rokov. Vedeli ste o tom, že podľa najnovších výskumov za vznikom civilizačných ochorení je genetika iba z podielu 10 až 20%? Zvyšok tvorí náš životný štýl. Čo presne to znamená? Nič iné ako to, že z 80-90% si sami určujeme to, akého veku sa dožijeme a v akej zdravotnej kondícii do vysokého veku vstúpime.

Modré zóny

Počuli ste už o Modrých zónach? Je to päť geografických oblastí na našej planéte, kde sa celé generácie obyvateľov dožívajú neobyčajne vysokého veku. Hovoríme tu o vekovej hranici minimálne 100 až 120 rokov. Čo robia inak v porovnaní so zvyškom zemegule?

Ikaria (Grécko). Ikaria je grécky ostrov, kde ľudia jedia tzv. mediteránnu stravu. Tá zahŕňa najmä lokálne vypestované ovocie, zeleninu, olivový olej, strukoviny a červené víno. Konzumujú tiež lokálne spracovaný syr z chovu voľne žijúcich oviec (syr feta), kozie mlieko a bylinky (šalvia, majorán). Najdôležitejšie však pre nich je, že jedlo pripravujú pomaly a rovnako pomaly ho aj jedia.

obrazok_04

Okinawa (Japonsko). Žijú tu najstaršie ženy na svete, ktoré jedia veľa jedál zo sóje a praktizujú tai chi, čo je meditatívna forma cvičenia. Do ich jedálnička tiež spadajú huby shitake, zelený čaj, cesnak a hnedá ryža. Dôraz kladú na to, že je potrebné sa aj vo vysokom veku stretávať s priateľkami a budovať si tzv. záchrannú sieť vzťahov.

Sardínia (Taliansko). Región Ogliastra na Sardínii je domovom zasa najmä najstarších mužov na svete. Žijú v horských oblastiach ako pastieri, denne prejdú desať kilometrov a netaja sa tým, že tajomstvo ich dlhovekosti je ukryté v červenom víne. Samozrejme, nielen v ňom. Pijú tiež kozie mlieko a jedia syry od kôz zo svojho chovu, kváskový chlieb, cícer, fazuľu, paradajky, mandle a najmä dýchajú čistý horský vzduch.

Poloostrov Nicoya (Kostarika). Strava tamojších ľudí je založená najmä na fazuli, kukuričných plackách, tekviciach, sladkých zemiakoch, banánoch a papáji. Ďalšie z ich tajomstiev dlhovekosti znie: pracovať až do vysokého veku.

Loma Linda, Kalifornia, USA. Tamojší obyvatelia sú silne veriaci a sú a prísni vegetariáni. Jedia najmä ovocie, zeleninu, orechy, celozrnné produkty a nepijú žiaden alkohol, iba čistú vodu. Snažia sa tiež vyvarovať cukru.

obrazok_03

Čo môžeme spraviť my?

U nás na Slovensku sa síce nenachádza žiadna registrovaná Modrá zóna dlhovekých ľudí, no my by sme si ju mohli vytvoriť, každý tam, kde žijeme. Svoju životosprávu máme len a len vo vlastných rukách. Je preto na nás, ako budeme ku svojmu telu a životu pristupovať, čo bude priamo vplývať na to, koľko sa dožijeme rokov. Na to, aby sa to podarilo stále viacerým ľuďom, máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

obrazok_05

5 tipov ako sa dožiť vysokého veku

  1. Každý deň si doprajte nejaký pohyb. Vhodný je beh, rýchla chôdza, nordic walking, turistika, joga, pilates, bicyklovanie a podobne.

  2. Konzumujte aj vy tzv. mediteránnu stravu. V rámci nej zaraďte do svojho jedálnička ovocie, zeleninu, ryby a chudé hydinové mäso, orechy, celozrnné produkty, vajcia, kvalitné farmárske syry, strukoviny, bylinky a kvalitné koreniny.

  3. Vyvarujte sa cukru a slaďte iba kvalitným medom od včelára. Úplne vyraďte bielu múku, mastné a vyprážané pokrmy, stužené pokrmové tuky a lacný margarín. Alkohol a kofeín zredukujte na najnižšiu možnú mieru.

  4. Denne užívajte Koenzým Q10. Naše bunky ho potrebujú na to, aby sa správne obnovovali a produkovali bunkovú energiu. Ak chcete predísť predčasnému starnutiu a opotrebovaniu organizmu, mali by ste ho rozhodne začať dopĺňať od 30.roku veku. Už čoskoro po začatí pravidelného každodenného užívania budete mať počas dňa viac energie, upraví sa vám hmotnosť, spomalia sa prejavy starnutia vrátane tvorby vrások. Navyše si budete užívaním Koenzýmu Q10 chrániť srdce, znižovať tvorbu nezdravého cholesterolu, zvýši sa vám imunita, zníži pravdepodobnosť paradentózy a iných chorôb.

  5. Dbajte na dostatočne dlhý a zdravý spánok. Spánok by nemal trvať kratšie ako 7-8 hodín. Vstávať a chodiť spať by ste mali vždy v tom istom čase. Pred spaním si doprajte krátky rituál v podobe meditácie, modlitby, teplého kúpeľa či sprchy alebo písania denníka vďačnosti.

obrazok_01