Tehotenstvo v lete – bezpečne do cieľa

Už je to zopár týždňov čo ste si na tehotenskom teste objavili dve čiarky. Odvtedy ste už pretočili niekoľko listov v kalendári a termín vášho pôrodu sa blíži. Byť tehotná v lete však vôbec nie je jednoduché. Ortuť teplomera stúpa, slnko nemilosrdne páli a vzduch v miestnosti sa vôbec nehýbe. Ak si jednou rukou hladkáte rastúce bruško, druhou už stý raz zotierate pot z čela a pomedzi to sa nestačíte diviť, ako veľmi vám od rána opuchli nohy, ste na správnej adrese. U nás sa dozviete ako prežiť horúce leto s ľahkosťou a bezpečne sa dostať do cieľa, k vášmu vytúženému bábätku.

obr_02

 

Ako sa cíti tehotná žena v lete?

Mnohé nastávajúce mamičky tvrdia, že ako tehotným im je v lete oveľa horúcejšie než im bývalo mimo tehotenstva. Nie je všeobecne známe, že by telesná teplota tehotných žien bola vyššia ako ich bežná telesná teplota. Napriek tomu horúce letné počasie naozaj môže spôsobiť, že sa tehotné ženy budú cítiť oveľa horúcejšie a nepríjemnejšie ako za bežných okolností. Horúce počasie môže tiež viesť k dehydratácii, zvýšenej únave, vyčerpaniu z tepla, mdlobám alebo dokonca úpalu. Takže u tehotných žien je skutočne dôležité sa počas horúcich letných dní čo najviac ochladzovať, dopĺňať potrebné tekutiny, vitamíny a minerálne látky a najmä, ukrývať sa pred slnkom.

Zopár tipov na to, ako zvládnuť leto

V prvom rade noste vhodnú spodnú bielizeň. Je dôležité, aby vaše nohavičky aj podprsenka boli pohodlné a z priedušného materiálu, najlepšie z mikrovlákna alebo z bavlny. Ideálne bude, ak už v tehotenstve zvolíte podprsenku na dojčenie. Nebudete si tak musieť kupovať inú veľkosť len kvôli tehotenstvu, ktorú potom už možno nikdy nevyužijete, a následne špeciálne podprsenky určené len na dojčenie. Nohavičky by mali byť elastické tak, aby sa postupne prispôsobovali veľkosti rastúceho bruška.

Absolútne kľúčové je pre vás v lete piť dostatok tekutín. Ideálna bude čistá voda, môžete ju striedať s minerálnymi vodami a vychladeným bylinkovým čajom. Počas tehotenstva sa vyhýbajte kofeínovým nápojom a tiež nápojom s obsahom cukru. Alkohol je pre vás v požehnanom stave absolútne tabu.

obr_03jpg

Počas dňa si doprajte vlažnú sprchu (nie ľadovú!) hneď niekoľkokrát. Prvú ráno po zobudení, ďalšiu podľa potreby a poslednú večer, pred spaním. Po každom sprchovaní si natrite bruško olejom proti striám.

Slnku sa v tehotenstve vyhýbajte. Ak už musíte ísť predsa len na slnko kvôli nevyhnutnému času potrebnému na presun napríklad k lekárovi alebo so starším dieťatkom na ihrisko, vždy noste pokrývku hlavy a natrite sa opaľovacím prípravkom. Von chodievajte ráno a potom až večer, kedy je intenzita slnka už nižšia. Poludňajšiemu slnku sa vyhýbajte.

obr_01

Aby ste predišli opuchnutým končatinám, vyhnite sa dlhodobému státiu alebo domácim prácam, kde budete mať ruky zodvihnuté hore nad hlavou. Napríklad také umývanie okien v tejto chvíli radšej prenechajte nikomu inému, napríklad manželovi či ochotnej mame alebo svokre. Noste pohodlné topánky a do tenisiek si obúvajte len bavlnené ponožky. Čo najviac počas dňa oddychujte s vyloženými nohami. V prípade, že na sebe budete badať opuchy častejšie, ihneď kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára.

Tvár si niekoľkokrát za deň prestriekajte minerálnou vodou v spreji. Ak minerálku v spreji budete držať v chladničke, efekt bude ešte výraznejší. Z chladničky s ňou rovno šup do kabelky. Uvidíte, ako tento malý tip napríklad v čakárni u lekára alebo v supermarkete pri pokladni oceníte.

A čo je zo všetkého najdôležitejšie, nezabudnite si dopriať spánok tak často, ako si ho vaše telo pýta. Máte na to nárok.

obr_04