Tipy a rady z lekárne: prečo užívať kolagén?

Kolagén dnes užíva už takmer každý: športovci, ľudia vyznávajúci zdravý životný štýl, ženy túžiace po zdravej a pružnej pleti. Na trhu je dnes už množstvo značiek kolagénu od viacerých výrobcov a to ako živočíšneho, tak aj rastlinného. Ktorý je pre vás ten správny a podľa čoho by ste si mali vyberať, vám radi prezradíme v rubrike Tipy a rady z lekárne.

fit-fitness-woman-man-doing-fitness-exercises-outdoors-city_155003-9845

Čo je to kolagén?

Je to bielkovina zastúpená v hojnej miere v našom organizme. Dá sa povedať, že drží naše telo pokope. Vyskytuje sa v celom organizme, najmä však v koži, kostiach a spojivových tkanivách. Jeho tvorba s pribúdajúcim vekom klesá. Na hladinu tvorby kolagénu má vplyv aj náš životný štýl: fajčenie, strava, nadmerná konzumácia cukru, UV žiarenie, autoimunitné ochorenia, genetické faktory.

Kolagén má mnoho dôležitých funkcií, vrátane zabezpečenia štruktúry pokožky a posilňovania kostí. V strednej vrstve kože kolagén pomáha vytvárať vláknitú sieť buniek nazývanú fibroblasty, na ktorých môžu rásť nové bunky. Hrá tiež úlohu pri nahrádzaní a obnove odumretých kožných buniek.

zeen_kolagen_lekarenmoja_sk

Typy kolagénu     

Poznáme 28 typov kolagénu z ktorých 4 sa v tele vyskytujú najviac. Kolagén:

  •         Nachádzajúci sa vo všetkých spojivových tkanivách;
  •         nachádzajúci sa v medzistavcových platničkách a kĺboch;
  •         ako hlavná zložka vlákien v koži a krvných cievach;
  •         ako súčasťou obličiek, stredného ucha a očnej šošovky.

Potraviny s obsahom kolagénu  

Kolagén môže byť dodávaný telu prostredníctvom stravy. Bohatým zdrojom kolagénu je napríklad vývar z kostí a koží zvierat, ale aj hovädzie mäso a ryby. Pre syntézu kolagénu je tiež dôležitý vitamín C, takže by sme mali vo veľkej miere konzumovať potraviny akými je listová zelenina, brokolica, paprika a citrusové plody.

Kolagén vo výživových doplnkoch

Naše tráviace enzýmy rozkladajú kolagén v potrave na jednotlivé aminokyseliny a peptidy. Kolagén vo výživových doplnkoch sa však už nachádza v hydrolyzovanej forme a preto sa predpokladá, že sa absorbuje efektívnejšie ako kolagén z potravín. Samotná forma výživových doplnkov s obsahom kolagénu je však už výlučne na vás. Na trhu je kolagén v tabletovej, kapsulovej, práškovej, tekutej alebo želatínovej forme a tiež s vanilkovou alebo čokoládovou príchuťou. Vami vybraný druh kolagénu potom už len závisí na tom, či ho chcete užívať čistý alebo s prímesou rôznych vitamínov a ďalších minerálov. Forma kolagénu však nemá vplyv na jeho kvalitu, pokiaľ jeho základ tvorí skutočne kvalitný hydrolyzovaný kolagén.

woman-stratching-isolated_1303-13963

Z užívania kolagénu bude profitovať nielen zdravie vašich kostí ale aj srdca, pokožky, vlasov a nechtov, svalov či mozgu. Užívanie kolagénu by malo byť dlhodobé, pričom prvé účinky by ste mali zaznamenať už po 8 týždňoch.

Obrázky zdroj: Freepik