Zatočte s komármi doma aj v prírode

Nie je nič otravnejšie, ako keď vám letnú zábavu pokazia bzučiace komáre proti ktorým sa musíte neustále oháňať rukami. Nepríjemné uštipnutia, ktoré vás svrbia vo dne v noci, na nálade tiež nepridajú. Skôr, ako vás začnú atakovať a prinútia vás ukryť sa vo vnútri a prísť tak o skvelý letný zážitok, prečítajte si naše tipy, ako sa ich spoľahlivo zbaviť tak, aby ste si mohli užívať ničím nerušenú letnú zábavu.

obr04

10 tipov ako povedať komárom STOP

  1. Urobte drobné zmeny v jedálničku. Ak na dennej báze konzumujete priveľa cukru a priemyselne spracovaných potravín, nastal čas zaradiť ručnú brzdu. Ani o tom neviete, no stali ste sa magnetom pre komáre. Štúdie naznačujú, že strava založená na celozrnných produktoch, ovocízelenine vás robí pre komáre menej zaujímavými a to už rozhodne stojí za vyskúšanie. Ak navyše do jedálnička zaradíte cesnak, komáre sa vám začnú vyhýbať oblúkom.

  2. Vynechajte alkohol. Víno, pivo ale aj ostatné druhy alkoholu sú perfektným lákadlom pre komáre. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným uštipnutiam, zabudnite na svoj obľúbený pohárik na terase.

  3. S parfumom opatrne. Určite ste si už všimli, že ak použijete výrazný parfum, stanete sa pre komáre atraktívnou lahôdkou. Zaujímajú ich najmä výrazné sladké vône. Skúste nabudúce použiť skôr citrusovú sviežu vôňu, alebo parfum úplne vynechajte. S dezodorantom by takýto problém byť nemal. Práve naopak, ak použijete dezodorant, alebo ešte lepšie, antiperspirant, váš pot nebude komáre lákať.

obr02

  1. Používajte repelent. Je to najlepšia a najúčinnejšia cesta ako si zabezpečiť na prechádzke lesom či horskej turistike príjemný zážitok bez otravných náletov. Repelent na seba nastriekajte ešte skôr, ako vyjdete z domu či vystúpite z auta. Začnite vždy od nôh a postupujte smerom hore. Vyhnite sa tvári a najmä okoliu očí. Ak nechcete repelent striekať priamo na pokožku, nastriekajte ho na oblečenie.

 

Skvelou voľbou na turistiku, do detského tábora a do prírody sú tiež náramky proti komárom vlhčené utierky proti komárom. Niektoré sú vhodné už aj pre malé deti od 3 rokov.

obr01

  1. Stavte na esenciálne oleje. V prípade, že idete prírodnou cestou, môžete sa pokojne spoľahnúť na esenciálne oleje. Ako čisto prírodný repelent spoľahlivo účinkuje olej citrónová tráva, čajovníkškorica. Nepoužívajte ich však v neriedenej forme. Buď zopár kvapiek primiešajte do iného nosného oleja (napríklad olivový, mandľový či iný rastlinný olej) alebo si vyrobte svoj vlastný repelent a to tak, že do čistej fľaštičky s rozprašovačom nalejete vodu a nakvapkáte približne 10 kvapiek vami zvoleného esenciálneho oleja (podľa objemu fľaše). Spomínané esenciálne oleje tiež môžete nakvapkať do difuzéra a rozptýliť vo vašom príbytku.

obr05

  1. Vyberajte si vhodné oblečenie. Neverili by ste, no komáre idú skôr po tmavých a výrazných farbách. Noste preto čo najsvetlejšie oblečenie. Na trhu tiež dostať oblečenie vyrobené zo špeciálnych tkanín, ktoré sú odolné voči prepichnutiu bodavým hmyzom. Takéto oblečenie bude vyhovovať najmä rybárom, pretože trávia celé hodiny pri stojatých vodách.

 

  1. Odstráňte stojaté vody. Ak máte na pozemku malé mláčky, rôzne nádoby, kvetináče alebo iné predmety v ktorých sa drží dažďová voda, odstráňte ich. Tam sa totiž komáre priam množia. Dbajte tiež na pravidelnú výmenu vody v miskách pre zvieratá.

 

  1. Pravidelne sekajte trávnik a vymeňte žiarovky. Vo vysokej tráve sa komáre a iný hmyz ukrývajú pred horúčavou. Ak budete váš trávnik pravidelne skracovať, nebudete im poskytovať útočisko a presťahujú sa inam. Čo sa žiaroviek týka, komáre priťahujú len určitý typ svetla. Ak vymeníte bežné žiarovky za LEDkové, nemajú u vás šancu.

 

  1. Používajte sieťky proti hmyzu a moskytiéry. Sieťky proti hmyzu na oknách by mali byť samozrejmosťou. Moskytiéra môže byť zasa efektným ale aj účinným doplnkom na váš balkón či terasu. Nezabudnite do zásuviek používať odpudzovače hmyzu. Tie fungujú naozaj spoľahlivo. Komáre nemajú radi ani ventilátory, pretože nedokážu bojovať s víriacim vzduchom.

 

  1. Ešte raz sa spoľahnite na prírodu. Perfektným prírodným tipom je pri grilovaní hodiť na uhlie za hrsť rozmarínu či šalvie. Dym z týchto bylín komáre nemajú radi. Účinné na balkón či terasu sú tiež repelentné sviečky. Možno vás to prekvapí, no ak do popolníka nasypete trochu kávovej usadeniny, zapálite ju a necháte chvíľu dymiť, komáre sa vám vyhnú oblúkom. Pri manipulácií s ohňom však dbajte na najvyšší stupeň bezpečnosti!

 obr03

Aké sú vaše tipy na boj s komármi?